Autor Wiadomość
karolka753
PostWysłany: Sob 22:46, 16 Lut 2008    Temat postu:

Ojjj nie martw sie!!!!!!
Mi zostal juz tylko tydzien Sad
koniary
PostWysłany: Pią 19:37, 15 Lut 2008    Temat postu:

.... a juz drigi tydzien blisko.. a ja w szkole... Sad
karolka753
PostWysłany: Nie 20:01, 10 Lut 2008    Temat postu:

tak!!
w 2 tygodniu ferie powiem na bank !!!
teraz nie mam dostepu do tej stajni gdzie jest ten konik
koniary
PostWysłany: Nie 11:43, 10 Lut 2008    Temat postu:

OK- poczekamy Smile Byc moze i na Wadiska to zastosuje Smile
karolka753
PostWysłany: Sob 23:26, 09 Lut 2008    Temat postu:

Własnie chcialam w tamtej noci napisac ale nazwy zapomnialam- alw dowiem sie szybko bo ona jest swietna.
Moze byc tylko w malych ilosciach stosowaa tylko tak lekko na palce i lekko sie wciera w grzywe - suuuper jest
koniary
PostWysłany: Sob 23:21, 09 Lut 2008    Temat postu:

No ale podaj jak nazywa sie ten balsam jaka firma itp. moze tez skorzystam Smile !
karolka753
PostWysłany: Sob 12:25, 09 Lut 2008    Temat postu:

Tak, tak to cała prawda!!!!!
Konie maja bardzo wrazliwa skore i jesli ktos bez wyczycia bedzie ostrym zgrzeblem czyscil konia to moze zdarzyc sie cos bardzo zlego!!
Prawda jest tez to ze nie wolno czyscic konia jak sie drapie bo moze on zupelnie nie chcacy nas kopnac Smile
Chce tez opowiedziec o pewnym balsamie do grzywy. Uzywam tego balsamu do pielegnowania grzywy. Jest bardzo dobry gdyz dzieku niemy grzywe konia mozna latwo rozczesac i grzywe jest lsniaca i delikatna Smile
Polecam !!!!
koniary
PostWysłany: Sob 11:34, 09 Lut 2008    Temat postu: Jakie elementy składają się na prawidłową pielęgnację koni?

W związku z rosnącą popularnością szeroko rozumianego sportu jeździeckiego powiększa się grono osób, które decydują się na posiadanie oraz hodowanie koni. Jest to zajęcie emocjonujące i twórcze, ale trudne, wymagające dużej wiedzy na temat specyfiki zachowań i potrzeb tych zwierząt.

CZYSZCZENIE
Konie mają bardzo wrażliwą skórę, czułą na dotyk. Czyszczenie konia należy do codziennego rytuału. W każdym razie wyobrażenie konia o higienie sierści jest dalekie do tego, co myśli sobie na ten temat człowiek. Konie tarzają się bardzo chętnie, zarówno w piasku jak i w błocie, w wodzie, śniegu i słomie lub trocinach. Tarzanie odgrywa tu różną rolę, od osuszenia spoconego konia po oklejenie go warstwą błota chroniąc przed uciążliwymi owadami. Konie, które są ze sobą szczególnie zżyte, pielęgnują sobie sierść nawzajem. Drapią siebie nawzajem po szyi, kłębie i grzbiecie. Przy czym jeden pokazuje drugiemu, czego sam najchętniej oczekuje.
Czyszczenie ma na celu nie tylko usunięcie brudu i oczyszczenie porów skóry, ale jest też doskonałym masażem, który przyspiesza obieg krwi, a w związku z tym przemianę materii. Do czyszczenia koni potrzebny jest odpowiedni sprzęt: mocno skręcony wiecheć słomy, zgrzebło i szczotka (specjalna do czyszczenia koni), szczotka ryżowa do mycia kopyt, ścierka i kopystka do oczyszczania podeszwy kopyta. Zgrzebło służy w zasadzie do oczyszczania szczotki. Nie wolno nim czyścić konia, gdyż drapie, a nawet kaleczy skórę. Jedyny wyjątek stanowią zgrzebła gumowe, których można używać bezpośrednio do czyszczenia. Oczy, nozdrza, wargi i uszy przeciera się wilgotną czystą ściereczką - odbyt przeciera się osobną ścierką. Kopyta, jeżeli po pracy są zabrudzone, dokładnie myje się wodą i ryżową szczotką. Przed wyprowadzeniem konia ze stajni do pracy należy podeszwy kopyta i rowki strzałkowe dokładnie wyskrobać kopystką. Szczególną uwagę trzeba zwracać na pielęgnację kopyt. Powinny one być stale czyste (puszka rogowa, podeszwa, rowki obok strzałki). Pęciny i piętki czyści się miękką szmatką. Koniom pracującym bez podków powinien specjalista kowal rozczyszczać kopyta, co 4 - 6 tygodni. Rozczyszczaniem nazywa się usuwanie narośli rogowych podeszwy i tworzywa strzałki kopytowej. Konie podkuwane należy przekuwać również, co 4- 6 tygodni. Zaniedbanie tych czynności prowadzi do zniekształcenia kopyt, które przez to nabywają różnego rodzaju nieraz poważnych wad dyskwalifikujących konia. W lecie trzeba kopyta natłuszczać, aby nie dopuścić do wysychania rogu kopytowego. Natłuszcza się koronkę, puszkę kopytową i podeszwę kopyta. Do tego celu używa się tranu, wazeliny, lanoliny.
Konie powinny mieć możliwość wychodzenia na wybiegi czy pastwiska, ponieważ mają tam dostęp do trawy, ale też do swobodnego ruchu. Konie poprzez tarzanie się w piasku, błocie lub trawie tworzą na sierści ochronę przed owadami. Poprzez takie zachowanie pielęgnują też, na swój sposób skórę i sierść i dają więcej radości użytkownikom czyszczenia swoim użytkownikom – jeźdźcom.
Ogrodzenie na padokach powinno być na tyle wysokie, żeby koń nie mógł go przeskoczyć albo przejść. Spotyka się w stajniach, że ogrodzenie wykonane jest z potrójnych drągów. Tworzy to barierę dla koni dużych i małych. Jednakże każdy wie, że konie są za sprytne i potrafią znaleźć obejście tego problemu. W okresie jesienno-zimowym nie mają zbyt wiele ciekawych zajęć na wybiegach, ponieważ sezon trawy się skończył, więc szukają sobie innych rozrywek, np. obchód ogrodzenia w celu znalezienia dziury.
Higiena takiego wybiegu nie jest skomplikowana. Wystarczy, co jakiś czas sprzątać odchody koni i wykaszać niedojady. W wyposażenie padoków wchodzi pojemnik na wodę, na tyle duży, żeby starczyło wody dla każdego konia, szczególnie w gorące i suche dni. Wiata lub osłona z drzew jest jak najbardziej wskazana. Zwierzęta wcale nie musza z nich korzystać, jednakże mogą.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group