Autor Wiadomość
karolka753
PostWysłany: Śro 21:09, 20 Lut 2008    Temat postu:

Niom.... Smile
koniary
PostWysłany: Śro 21:05, 20 Lut 2008    Temat postu:

OOO duzo tu jest podobnych informacji! Smile Ale im wiecej tym lepiej Smile
karolka753
PostWysłany: Śro 13:34, 20 Lut 2008    Temat postu:

Tak zgadzam sie z toba.
Mam zamiar w przyszlosci miec swojego konia i po wyliczeniu dokladnym z moja kolezanka cenyn na sama pielegnacje wyszlo nam 304 zł.
Uwazam ze kon powinieni miec wiele szczotek i roznego tego typu rzeczy gdzyz w ten sposob zapewnimy mu odpowiednia higiene
koniary
PostWysłany: Wto 20:28, 19 Lut 2008    Temat postu: Pielęgnacja konia

Zabiegi pielęgnacyjne pozwalają utrzymać sierść i kopyta konia w czystości, a także pobudzają krążenie krwi, stanowiąc swego rodzaju masaż. W czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych każda partia końskiego ciała musi być dokładnie wyczyszczona.Gnój i brud spod kopyt powinny być usunięte kopystką (Cool. Niekiedy kopyta wymagają natłuszczenia. Gdy koń jest kąpany, nadmiar wody z jego sierści jest usuwany zbierakim (5). Jeśli konia nie kąpiemy błoto i zaklejki zanieczyszczające sierść muszą być usunięte szczotką ryżową (2), o sztywnym włosiu. Tłuszcz i kurz z powierzchni włosów sierści usuwa się szczotką o miękkim włosiu. Po każdym przeciągnięciu po sierści szczotkę oczyszcza się o metalowe zgrzebło (7). Metalowego zgrzebła nie powinno się nigdy stosować bezpośrednio do czyszczenia konia. Do czyszczenia sierści z błita używać można zgrzebła plastikowego (11). w tym samym celu, a także w okresie linienia używa się zgrzebła gumowego (6). Wytarcie konia po czyszczeniu ścierką (1) do sierści usuwa z powierzchni włosów ostatki kurzu. Oczy i nozdrza konia czyści się wilgotną gąbką (10). Grzywę i ogon szczotkuje się szczotką włosianą (3). Grzywę można zmoczyć i szczotkować na jedną stronę szyi szczoyką plastykową (4). Jeśli koń jest przygotowany do wystawy lub pokazu, grzywa i ogon powinny być czesane do zaplecienia grzebieniem do grzywy (9).

Można też uformować wzory na sierści zadu. Otrzymuje się je, przykładając szblon do zadu, a następnie przeciągnąć zgrzebłem przez wystjące fragmenty sierści w kierunku przeciwnym do układania się włosów na pozostałych częściach ciała. Powstają w ten sposób wzory w kształcie szachownicy (A) czy też "zębów rekina" (B). Zimą, gdy ciało konia porasta długa sierść, można ją strzyc, aby przeciwdziałać nadmiernemu poceniu się konia w czasie pracy. Sierść może być strzyżona całkowicie (C) lub częściowo, na sposób myśliwski (D).

* rysunki do tego tekstu znajduje sie na stronie : http://www.konski_swiat.republika.pl/Pielegnacja.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group