Autor Wiadomość
karolka753
PostWysłany: Pon 20:50, 28 Sty 2008    Temat postu:

FAJNIE?
koniary
PostWysłany: Pon 20:47, 28 Sty 2008    Temat postu:

lOL SPOKO!
karolka753
PostWysłany: Pon 20:45, 28 Sty 2008    Temat postu:

A terazZielonki są podstawą żywienia w okresie letnim w żywieniu dużych zwierząt. gospodarskich a więc przeżuwaczy i koni. Zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe jak białko, węglowodany, niewielką ilość tłuszczu oraz związki mineralne i witaminy. Plon zielonych roślin pastewnych stanowi masa zielona składająca się z liści, kwiatów i łodyg roślin. Te części roślin różnią się swym składem chemicznym w zależności od okresu wegetacji. To pozwala na ich zbiór w odpowiednim stadium wegetacji w zależności od potrzeb różnych zwierząt. Stadium rozwoju roślin rozpoznaje się po kwiatostanie. Najkorzystniejszy okres to czas zakwitania zarówno z punktu widzenia strawności, wartości pokarmowej jak i dużego plonu. Ostatecznie o terminie zbioru decyduje gatunek rośliny. Szybko drewniejące rośliny jak np. żyto należy zbierać już w okresie strzelania w źdźbło, zielonkę lucerny i słonecznika na początku kwitnienia, a późno drewniejącą kukurydzę w okresie dojrzałości mleczno – woskowej.

Nie ma roślin, które moglibyśmy określić jako uniwersalne, tzn. zawierające wszystkie składniki potrzebne zwierzętom w odpowiednich proporcjach zgodnie z zapotrzebowaniem. Większość zielonek, w tym zwłaszcza z grupy motylkowatych, zawiera nadmiar białka. Przy tym białko zielonek odznacza się wysoką wartością biologiczną. Zawiera więc aminokwasy egzogenne, zwłaszcza lizynę, histydynę i treoninę, a aminokwasem występującym w niedoborze jest metionina.
:
koniary
PostWysłany: Pon 20:35, 28 Sty 2008    Temat postu:

Smile
karolka753
PostWysłany: Pon 17:05, 28 Sty 2008    Temat postu:

Niom nie tak zle Smile
koniary
PostWysłany: Pon 15:04, 28 Sty 2008    Temat postu:

Hehehe!
karolka753
PostWysłany: Pią 19:59, 25 Sty 2008    Temat postu:

Ajjj trudna decyzja :*
koniary
PostWysłany: Czw 21:46, 24 Sty 2008    Temat postu:

No tak Smile Wink
karolka753
PostWysłany: Czw 21:44, 24 Sty 2008    Temat postu:

Niom raczej nie :*
koniary
PostWysłany: Czw 21:10, 24 Sty 2008    Temat postu:

Heh... ciebie sie hcyba nie da przekonac! Razz
karolka753
PostWysłany: Czw 20:39, 24 Sty 2008    Temat postu:

Eeeeeee moja to tam wiessz....
koniary
PostWysłany: Czw 20:27, 24 Sty 2008    Temat postu:

Milo mi to slyszec... ale towje tez sa niczego sobie!
karolka753
PostWysłany: Pon 18:31, 21 Sty 2008    Temat postu:

Ojjj dzienx :*
Ale ty piszesz o niebo lepsze nocie :*
koniary
PostWysłany: Pon 16:18, 21 Sty 2008    Temat postu:

SUPER! No naprawde fajna nocia! ! ! Very Happy Very Happy!
karolka753
PostWysłany: Pon 12:25, 21 Sty 2008    Temat postu:

A wiec :
Pasze :Owies - jest to najbardziej rozpowszechniona i najodpowiedniejsza pasza treściwa dla koni. Należy go zadawać z sieczką, która zmusza konia do lepszego żucia ziarna. Sieczka powinna stanowić 1/3 część (wagowo) owsa.
Jęczmień - jest równie pożywną paszą, ale przed skarmianiem powinien być ześrutowany. Do skarmiania jęczmienia trzeba konie przyzwyczaić zaczynając od mniejszych dawek. Zadawany w mieszance pól na pół z owsem - nie musi być śrutowany.
Bobik - zawiera 3 razy tyle białka co owies, toteż stosuje się go jako dodatek do pasz ubogich w białko. Przed skarmianiem powinien być ześrutowany lub moczony w wodzie przez 12 godzin.
Otręby pszenne - są bardzo dobrą paszą, lekko strawną i mlekopędną, toteż lepiej je przeznaczyć dla karmiących klaczy. Otręby zadaje się mieszane z sieczką i lekko zwilżone wodą.
Żyto - jako zboże chlebowe, nie powinno być skarmiane końmi. Jeśli jednak zajdzie konieczność żywienia konia żytem, to należy je ześrutować lub moczyć w wodzie, podobnie jak bobik. Żyto skarmiane w całości pęcznieje w przewodzie pokarmowym, powodując ciężkie morzyska
Pasze objetosciowo suche :Siano - Najważniejsza pasza objętościowa sucha, w żywieniu koni trudno jest je czymś zastąpić: jedynie w lecie zastępuje je trawa pastwiskowa lub łąkowa. Siano zawiera wszystkie potrzebne składniki pokarmowe, sole mineralne i witaminy. W razie braku siana można je częściowo zastąpić np. słomą owsianą, dodając wtedy, oczywiście, więcej pasz treściwych. Siano z roślin motylkowych jest na ogół bogatsze w białko niż łąkowe.
Słoma - może być skarmiana w całości, jako zakładka, lub w postaci sieczki. Na zakładkę najlepiej nadaje się słoma owsiana. Słomy jęczmiennej lepiej unikać ze względu na ostre ości, które kaleczą jamę ustną. W razie konieczności skarmiania jej, trzeba ją uprzednio sparzyć gorącą wodą. Na sieczkę najlepsza jest słoma żytnia; sieczka powinna mieć 3-5 cm długości.
Plewy bezostne mają trochę i większą wartość odżywczą od słomy. Można je skarmiać pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group